Turystyka Francja

Paryż - zabytki - zdjęcia

Paryż to jedno wielkie muzeum - a w nim wiele ciekawych eksponatów - budowli. Francja nie posiada lepszych "zbiorów" dzieł architektury, niż właśnie w Paryżu.

Gotycka katedra Notre - Dame jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli stolicy Francji. Była budowana przez niemalże 170 lat, a jej budowę rozpoczęto na początku II połowy XII wieku. Katedra Notre - Dame przeszła renowację w latach 1841-1864.

 

turystyka-francja-paryz-07.jpg
Francja - Paryż - Katedra Notre - Dame.

 

Katedra Notre - Dame jest jedną z najbardziej znanych katedr na całym świecie. W wolnym tłumaczeniu na polski Notre - Dame można przetłumaczyć jako "Nasza Pani", co oczywiście odnosi się do Matki Boskiej. Położona jest na wyspie na rzece Sekwana. Jest kościołem pięcionawowym ze stosunkowo długim prezbiterium, które miało początkowo jedynie 3 kapliczki, na miejscu których w XIII wieku pojawiło się 5 dużych.

 

turystyka-francja-paryz-08.jpg
Francja - Paryż - Katedra Notre Damme. Na zdjęciu można z bliska zobaczyć detale tego gotyckiego arcydzieła. 


turystyka-francja-paryz-05.jpg

Francja - Paryż - Wieża Eiffla. Jest to oczywiście wizytówka miasta, która pojawia się prawdopodobnie na największej ilości widokówek. Wieża Eiffla została wybudowana w ciągu 2 lat, a jej budowa została rozpoczęta w 1887 roku. Składa się z 18 038 metalowych części oraz około 2.500.000 nitów. Wieża i jej betonowe filary ważą łącznie około 10.000 ton. Każda z 4 podstaw ma trapezoidalne kształty. Wieża Eiffla ma 3 tarasy - pierwszy znajduje się na wysokości 58 metrów, następny na wysokości 116 metrów, a ostatni na wysokości 273 metrów. Jej wysokość wraz z zamontowaną anteną wynosi 324 metry.

 

turystyka-francja-paryz-09.jpg
Francja - Paryż - Wieża Eiffla z ciekawej perspektywy...

turystyka-francja-paryz-10.jpg 
Francja - Paryż - Łuk Tryumfalny.
 

turystyka-francja-paryz-12.jpg
Francja - Paryż - Bazylika Sacre - Coeur.  Czyli Bazylika Najświętrzego Serca. Jest to kościół położony na wzgórzu o nazwie Montmarte. Jej budowa została rozpoczęta w roku 1876 i trwała przez 43 lata. Powstała dla upamiętnienia stłumienia Komuny paryskiej z 1871 roku. Jej projektantem był Paul Abadie. Jest utrzymana w stylu romańsko- bizantyjskim. Elewacje z białego wapienia powodują, że potocznie mówi się na nią "biała bazylika".

 

Ezin Turystyka - Francja